Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Okupace 1968: komunisté účtovali s komunisty

V noci z 20. na 21. srpna 1968 se přes území zdánlivě suverénního státu Československo převalily armády Varšavského paktu, aby z nich na našem území ta sovětská „dočasně“ setrvala po více než 20 let.

Ani dalších více než 20 let nestačilo k tomu, aby se plně zhojila hluboká brázda vyoraná v národním sebevědomí. Rovněž tato doba nestačila k dostatečnému zúčtování a vyrovnání se s vlastní minulostí.

Cílem tohoto příspěvku není hovořit o příčinách a důsledcích okupace, Pražském jaru, jednání v Čierne nad Tisou ani o mimořádném sjezdu KSČ či únosu politických elit do Moskvy. Zvídavý čtenář má k dispozici dozajista mnoho zdrojů, ze kterých může čerpat poznání o této kapitole našich dějin.

Přijde mi, jemně řečeno, překroucené hovořit o vpádu vojsk Varšavské smlouvy jako o zradě spřátelených zemí socialistického tábora a umlčení reformního křídla. Přinejmenším proto, že elity svůj vlastní národ zradily již o dvacet let dříve únorovým uchopením moci, kterým se to celé započalo. Záměrně používám termín „uchopení moci“, neboť německá historiografie užívá pojmu „Machtergreifung“ pro převzetí moci nacisty v roce 1933, přičemž principiálně v těchto dvou událostech nespatřuji mnoho významných odlišností.

Vpád cizích vojsk tak byl svým způsobem kontinuitou ve vývoji vztahů Moskvy s jejími vazaly a pokračování intervenční politiky (1953 ve Východním Německu, 1956 v Maďarsku), naopak diskontinuitou byly právě snahy tehdejších – budu-li se držet zavedené terminologie – reformních politiků zavést „socialismus s lidskou tváří“ (obdobně jako v Polsku 1956). Sám o sobě to je protimluv, protože humanita něčeho tak zrůdného, jako je komunismus nebo socialismus, je již z podstaty vyloučena.

Během vzpomínkových akcí mnohdy vyznívá paradigma, že jsme tu měli dva typy komunistů: ty zlé zpátečnické stalinisty, kteří „zařízli“ ty reformní hodné liberály. To je interpretace dosti zjednodušující a nepřesná. Předně bych rád podotknul, že se nejednalo o nic více, než o mocenský souboj, kdy jedni komunisté si vyřizovali účty s komunisty jinými, přičemž si vzali 15 milionů občanů za rukojmí, nicméně navrch měli ti „zlí“, protože měli podporu z Moskvy.

Z veřejného prostoru se tak vytrácí tolik potřebná diskuse o tom, že období uvolňování vztahů před okupací zase taková selanka nebyla, jak se dnes rádo nostalgicky a s jistým nádechem romantismu prezentuje. Tajná policie existovala dál, Lidové milice existovaly dál, kariéra stále závisela na míře servility vůči partaji a na vedoucí úloze strany se nic měnit nemělo. Rozdíl spočíval v tom, že stát již prostřednictvím svých teroristických organizací přestal pronásledovat někoho za to, že si přečetl nějakou knížku (nedejbože by ji snad napsal!) nebo poslechnul pár písniček z gramofonu. Dokonce i hrdiny z bojišť na západní frontě propustili z koncentráků (protože Jáchymov a podobná zařízení nic jiného nebylo). Jak absurdní! Nicméně až na pár výjimek to pořád byli titíž komunisté, kteří dopomohli ke vzniku a etablování zločinného režimu o desetiletí dříve. Na základě milosti vrchnosti se lidem začalo o něco lépe dýchat. Dali lidem shora tak trochu více svobody, ovšem ne zase tak moc.

Češi a Slováci mají problém se vyrovnat s vlastní minulostí. Svědčí o tom mimo jiné neschopnost trestně stíhat vlastizrádce podepsané pod zvacím dopisem, neboť o vlastizradu se jednalo a to i podle tehdy platného práva. Všichni tak unikli spravedlnosti a např. takový Vasil Biľak si v klidu dožil v Bratislavě (zem. 2014). Parlament České republiky se sice vymezil vůči totalitní minulosti přijetím zákona o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu, nicméně akt to byl toliko deklaratorní. Dalším důkazem o problematickém postoji k vlastní minulosti je způsob, jakým pokračovatelka KSČ, dnešní KSČM, ústy Marty Semelové srpnové události komentuje. A nejenom ty – také její výroky o Miladě Horákové prověřovala policie. Při selském rozumu se tím dopustila trestného činu, ne ovšem podle Městského státního zastupitelství v Brně (resp. podle znaleckého posudku, na jehož základě bylo stíhání zastaveno, což je alibismus).

Prezident Miloš Zeman avizoval, že v den státního svátku udělí vyznamenání Františku Krieglovi, který jako jediný z čs. delegace (přesněji řečeno: z unesených představitelů strany) nepodepsal Moskevský protokol. To zastupitelé Městské části Praha 2 mu naopak odmítli udělit čestné občanství. V zásadě rozumím argumentaci i motivům obou přístupů. S ohledem na fakt, že F. Kriegl se aktivně podílel na uchopení moci v únoru 1948 a na budování režimu až do okamžiku zbavení funkcí v době antisemitských opatření, a že byl vysokým funkcionářem Lidových milic, si nemyslím, že si zasluhuje heroizovat pro jinak bezesporu velkou odvahu nenechat si vnutit diktát okupační moci. Protože kdyby nebyli lidé jako on, žádný únor by nebyl a tudíž ani ta okupace. Ačkoliv takové ty konstrukty „coby-kdyby“ nemám rád, zajímalo by mne, stal-li by se signatářem Charty 77 i za jiných okolností, než když už v období normalizace nebyl na výsluní? Hrdinství totiž není to, když člověk něco udělá v situaci, kdy nemá co ztratit.

Lukáš Lexa

 

Zdroj obrázku:

http://blog.vlastenci.cz/ceske-otazky/jak-spravne-pouzivat-vlajku-uvahy-o-vlajce-dil-druhy/attachment/srpen68cs_vlajka_pokryta_krvi/

Autor: Lukáš Lexa | pátek 21.8.2015 19:25 | karma článku: 17,94 | přečteno: 524x
  • Další články autora

Lukáš Lexa

Bolševik Štětina

Pravda si konečně našla cestu na světlo. Europoslanec Jaromír Štětina se doznal k podpisu vázacího aktu StB. Tvrdí ale, že nespolupracoval. To je blábol typu: „na vojně jsem byl, ale rozkazy neposlouchal.“ Je to tedy Švejk?

2.1.2018 v 5:03 | Karma: 41,48 | Přečteno: 2544x | Diskuse| Politika

Lukáš Lexa

Dobrotrusové nám zase diktují: tentokrát do čeho se smíme oblékat

Poslední dobou je to jeden zákaz a příkaz za druhým. Nejprve kouření, teď zase kožešinové farmy. U obou chápu racionální argumenty, ale je potřeba si uvědomit i jeden další, podstatnější rozměr: diktát ve jménu dobra.

12.6.2017 v 7:55 | Karma: 34,93 | Přečteno: 1463x | Diskuse| Politika

Lukáš Lexa

Střední třído, máš po vyhlídkách na vlastní bydlení!

Česká národní banka zpřísňuje podmínky pro získání hypotéky. Běžný člověk tak na ni nedosáhne. Proč se nemluví o brutálním vrchnostenském zásahu do doposud liberálního způsobu nabytí nemovitosti?

14.4.2017 v 18:00 | Karma: 46,12 | Přečteno: 19083x | Diskuse| Ekonomika

Lukáš Lexa

Pravice a sociální dávky? Jde to i bez trapných experimentů.

Pravicová politika a sociální cítění. Je to protimluv? Není, je jenom třeba realisticky vyhodnotit aktuální situaci v České republice a oprostit se od klišé rádoby odborníků žijících ve svých sociálních bublinách.

1.12.2016 v 18:50 | Karma: 25,41 | Přečteno: 1178x | Diskuse| Politika

Lukáš Lexa

Přeji si zvolení Donalda Trumpa

Občané USA si volí svého nového prezidenta. Na výběr možná mají ze dvou zel, jak se rádo prezentuje. Z pohledu Evropana bych ale bez dlouhého váhání volil Donalda Trumpa. Právě kvůli Evropě.

8.11.2016 v 15:50 | Karma: 37,50 | Přečteno: 1554x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

  • Počet článků 14
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2754x
Zajímám se o komunální i centrální politické dění, dění ve společnosti a vlastně jakékoliv dopady na běžný život, které mám potřebu komentovat.

Seznam rubrik