Přeji si zvolení Donalda Trumpa

Občané USA si volí svého nového prezidenta. Na výběr možná mají ze dvou zel, jak se rádo prezentuje. Z pohledu Evropana bych ale bez dlouhého váhání volil Donalda Trumpa. Právě kvůli Evropě.

Evropa je zatěžkávána několika zkouškami, trpí naprostou impotencí orgánů EU například v migrační krizi. Evropská unie je na rozcestí, jestli má vůbec ještě smysl v projektu integrace pokračovat, do čehož jim hodili vidle Britové svým hlasováním v referendu, které se někteří bruselští politici (zpravidla odpad národních politických scén) křečovitě snaží zbavit legitimity. Ještěže EU nemá armádu! Neumí si ani poradit se zblázněným Tureckem, Rusko se naprosto neprozíravě snaží zahnat do kouta a na všechny světové strany udílí knížecí rady. Orbán je špatně, protože neposlouchá představitele opilé nejen vlastní mocí, ačkoliv Maďarsko jako jediné v migrační krizi na obranu něco reálně dělá, aniž by na to ždímalo společné evropské fondy. Tsipras je dobře, ačkoliv, jako každý komunista, se svými předchůdci rozsekal řeckou ekonomiku na hadry, ale má euro, nekecá (nebo ne zas tak moc) a čerpá fondy, čímž se zavazuje k poslušnosti. EU má tendenci posilovat integraci i v oblastech doposud výsostně národních, jako právě azylovou a imigrační politiku: viz uprchlické kvóty. A to pro Českou republiku určitě není dobře.

Takhle jsou vyložené naše karty. Jaký má kdo z kandidátů vnitropolitický program nám může být vcelku jedno, klíčová pro nás ovšem bude zahraniční politika a z některých náznaků mi přebíhá mráz po zádech. Hillary Clinton mi jde totiž kategoricky proti mysli, protože někdo, kdo se nechává platit stejnými lidmi (Saúdská Arábie a Katar), kteří financují islamizaci Evropy a podporují terorismus, by neměl být zvolen ani za starostu nějaké zapadlé díry v arizonské poušti. Clinton je jasné bezpečnostní riziko pro svět a hlavně pro Evropu. Svým neumětelstvím na zamini jen destabilizovala Blízký východ a severní Afriku a výše zmíněnou migrační krizi tím vlastně iniciovala.

Donaldu Trumpovi se zase rádo vytýká, že je až příliš náklonný k prezidentovi Ruské federace Vladimíru Putinovi, alespoň takové rádoby odborné analýzy chrlí různé obskurní spolky placené z norských či jiných „osvětových“ fondů. Třeba Evropské hodnoty jsou takoví lokální novodobí politruci. Ovšem Trumpova rétorika směrem k Putinovi mi nevadí, protože USA není ČR a pro Evropu je rozhodně méně škodlivá než koketování Clinton s podporovateli islámského terorismu. Navíc studená válka skončila a bipolární vidění světa je už čtvrt století neaktuální. Nevidím sebemenší důvod k tomu, aby světové mocnosti stály proti sobě, což by v konečném důsledku mohlo být i zhoubné pro zbytek světa a zejména pro Evropu. Přejí si snad podporovatelé Clinton obnovení napětí a soupeření? Je to totiž právě Evropa, která byla převálcovaná pokaždé, když dvě velmoci spolu měly spor.

Za několik málo hodin bude svět znát výsledek. Ať už bude jakýkoliv, přinese s sebou mnoho výzev. Po bezpohlavní vládě Baracka Obamy to může být s Clinton jenom horší, v osobě Trumpa ovšem vidím jistou naději na zvrat v pokračování zeleno-levicové politiky a tím ustanou i obdobné tendence v Evropě, která přesně tohle potřebuje ze všeho nejvíc.

 

Zdroj obrázku: http://www.telegraph.co.uk/us-election/

Autor: Lukáš Lexa | úterý 8.11.2016 15:50 | karma článku: 37,50 | přečteno: 1554x
  • Počet článků 14
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2754x
Zajímám se o komunální i centrální politické dění, dění ve společnosti a vlastně jakékoliv dopady na běžný život, které mám potřebu komentovat.

Seznam rubrik